Celulitída

Celulitída vzniká ako dôsledok nadmerného množstva kyselín a toxínov, ktoré látková výmena u ženy nedokáže v období medzi menštruáciami uložiť v krvi, lymfe, bunkovej tekutine alebo placente a ktoré sa preto neutralizáciou premieňajú na škodliviny, ktoré sa usadzujú v organizme.

Príčiny:

  • nadmerné množstvo kyselín/jedovatých/škodlivých látok
  • nedostatočná látková výmena napr. v pečeni alebo obličkách
  • mykózy hrubého čreva


Základom každého úspechu celulitnej kúry je drastické obmedzenie kyselín a rozpustenie z vzniknutých a v tele usadených celulitných trosiek. Prvým krokom je obmedzenie kyselín vznikajúcich z rôznych pochutín a z prípadných chýb alebo preháňaní v spôsobe života. Keď žena postihnutá celulitídou obmedzí obe hlavné príčiny zaťaženia kyselinami, je už napoly vyhrané! Musí sa teda zistiť, čo jej tieto kyseliny dodáva! Napr. fajčiarka musí obmedziť fajčenie, tá, ktorá jej veľa mäsa, ho musí jesť menej. Prehnaná svalová činnosť musí byť tiež obmedzená, rovnako ako napríklad prehĺtanie veľkého množstva tabletiek proti bolestiam alebo jedenie veľkého množstva čokolády. Milovníčky kávy sa musia uspokojiť s jednou alebo dvoma šálkami denne. Tiež je treba jesť menej sladkostí.

Ďalším krokom je pitie 1 litra bylinkového čaju denne, aby sa rozpustili usadeniny ovplyvňujúce celulitídu. Zároveň treba dbať na stravu s veľkým množstvom minerálnych a vitálnych látok, prípadne do stravy zaradiť omnimolekulárne potraviny. Na neutralizáciu sú najvhodnejšie potraviny rastlinného pôvodu, pretože neutralizačná schopnosť rastlín je najvyššia. K tomu sa ešte denne pijú 1 až 2 litre energeticky bohatej čistej vody potrebnej na vyplavovanie.

Ako ďalšiu súčasť kúry sa osvedčili sedacie a celkové kúpele v zásaditej vode trvajúce jednu až dve hodiny aj dlhšie. Tieto kúpele sa po niekoľko týždňov vykonávajú každý deň alebo aspoň každý druhý deň, navyše ešte každý večer hodinový kúpeľ nôh v zásaditej vode. Najlepšie sa osvedčila hodnota pH 8,5. Zásadité kúpele, najmä pokiaľ sú dlhé, veľmi výrazne vylepšujú stav pokožky. Stimulujú vylučovanie kyselín a škodlivých usadenín a aktivujú potné a predovšetkým mazové žľazy. Tým dochádza k výdatnému prirodzenému premasteniu pokožky, voda teda steká po koži v kvapkách tým lepšie, čím je taký kúpeľ dlhší. Zvlášť dobrý účinok na odstránenie trosiek a samopremastenie kože dosiahneme v týchto kúpeľoch, ak si kožu každých 5 až 10 minút trieme drsnou žinkou alebo kefou.

Počas prvých týždňov detoxikácie taktiež veľmi pomáhajú lymfodrenáže alebo masáže, vykonávané vždy v smere vylučovania škodlivín. Pri týchto masážach sa spolu s masážnym olejom môžu do pokožky vtierať zásadité soli. Masážou v smere vylučovania sa rozumie masáž alebo hladenie smerom ku končekom prstov na rukách alebo nohách, k podpažným jamkám, k oblasti genitálií alebo análnej.

Dobré je tiež začať s gymnastikou alebo nejakým iným pohybom, aby ste uviedli do pohybu telesnej tekutiny, ale tak, aby ste sa nezadýchali. Samozrejme, že veľmi pomáhajú aj profesionálne aplikácie, napr. zábaly zo zelených rias so špeciálnymi rastlinnými extraktmi v kombinácii so soľným peelingom a zásaditými obkladmi, manuálne aj prístrojové bankové masáže, manuálne alebo mechanické lymfodrenáže a pod. Pritom sa neuvoľňujú plyny z nadúvania, prechádzajú do telesných tekutín a napr. sírovodík tam vytvára kyselinu sírovú. Je preto bezpodmienečne nutné dbať aj na dôsledné uvoľňovanie vetrov!

Aplikáciou všetkých týchto metód – redukciou kyselín, rozpúšťaním škodlivých usadenín, neutralizáciou kyselín, vyplavovaním vodou, vylučovaním pokožkou a ďalšími postupmi, napr. zábaly z rias so špeciálnymi rastlinnými extraktmi, soľným peelingom, zásaditými obkladmi a bankovými masážami sa nám často počas niekoľkých týždňov mesiacov podarí celulitídu veľmi silne zredukovať alebo dokonca úplne odstrániť.

Dôležité je však tiež prejsť na prevažne plnohodnotnú vegetariánsku stravu! Okrem toho je tiež nutné dbať na posilnenie funkcie pečene. K tomu sú vhodné prípravky na rastlinnom základe – pestrec, púpava, artičok a pozemným a vlhké, teplé zásadité obklady na oblasť pečene.

Pokiaľ sú črevá zanesené kvasinkami, osvedčili sa pri čistení tela a odstraňovaní škodlivých usadenín tiež klystíry a výplachy alebo osídlenie čriev správnou flórou. Skúsenosti ukázali, že úspechu anticelulitnej kúry veľmi často stoja v ceste silné premnoženie kvasiniek v črevách, niekedy aj zanesenie čriev škodlivými usadeninami. Veľmi dôležité je pre tok lymfy, akýsi náš odtokový systém, hlboké dýchanie. Toto mnoho ľudí nevie: Pľúca fungujú ako lymfatická pumpa. Pumpujú dňom i nocou, tak ako srdce zas celý náš život pumpuje krv.