Lymfa

Lymfa je bezfarebná vodnatá tekutina, ktorá prúdi lymfatickým systémom, systémom zloženým z lymfatických ciev (kanálov) a medzi nimi ležiacich lymfatických uzlín. Jej funkciou, podobne ako pri žilovom systéme, je vracať tekutinu z tkanív späť do obehu. Lymfa sa tvorí z medzibunkovej tekutiny, ktorá je tekutinou medzi bunkami vo všetkých telesných tkanivách.

Lymfa je všeobecne podobná krvnej plazme, čo je tekutá zložka krvi. Vracia bielkoviny a nadbytočnú medzibunkovú tekutinu do krvného obehu. Lymfa tiež transportuje tuky z tráviaceho systému do krvi prostredníctvom chylomikrónov. Baktérie môžu vstúpiť do lymfatických kanálikov a byť transportované do lymfatických uzlín, kde sú zničené. Metastatické rakovinové bunky môžu byť tiež transportované prostredníctvom lymfy.

Lymfa, ktorá opúšťa lymfatickú uzlinu, je bohatšia na lymfocyty ako krvná plazma.Lymfa, ktorá sa tvorí v ľudskom tráviacom systéme, sa nazýva chyle a je bohatá na triglyceridy (tuky), a vyzerá mliečne bielo kvôli svojmu obsahu lipidov.

Lymfatický systém je súčasťou imunitného systému a hrá kľúčovú úlohu v obrane tela proti infekciám a udržovaniu rovnováhy tekutín. Zahŕňa sieť lymfatických ciev, ktoré transportujú lymfu, čo je číra tekutina obsahujúca biele krvinky, z tkanív späť do krvného obehu.

Ako lymfatický systém funguje:

  • Zber nadbytočnej tekutiny: Lymfatické cievy zbierajú nadbytočnú tekutinu, ktorá uniká z krvných kapilár do tkanív. Táto tekutina sa stáva lymfou.
  • Filtrácia: Lymfa je transportovaná do lymfatických uzlín, ktoré filtrujú škodlivé látky, ako sú baktérie, vírusy, poškodené bunky a rakovinové bunky.
  • Imunitné reakcie: Lymfatické uzliny tiež produkujú a uvoľňujú imunitné bunky, ako sú lymfocyty, ktoré pomáhajú bojovať proti infekciám.
  • Návrat do krvného obehu: Po prečistení lymfa pokračuje lymfatickými cievami do zberných kanálikov, kde sa vracia do krvného obehu.